7ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Σχολική χρονιά: 2016-2017

Περιφερειακή Ενότητα: Αχαΐας

Σχολείο: 3ο Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Πάτρας

Τάξη: Β΄ τάξη Σχεδιαστών του Τομέα Δομικών Έργων, Δομημ. Περιβ.& Αρχ/κου Σχεδ/σμου

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Καρατράντου Ανθή (ΠΕ19), Αγγελόπουλος Ιωάννης (ΠΕ19),

Καβαλιεράτος Γεράσιμος (ΠΕ17.01),

Ομάδα μαθητών:

1. Δρακούλης Ιωάννης 2. Κουμπούρα Χριστίνα 3. Μαντάς Μαρίνος 4. Μυλωνά Μαρία
  2. Χρυσανθόπουλος Παναγιώτης

Περιγραφή

Παρά τις δυσκολίες και τις αντιξοότητες της εποχής που ζούμε σε κοινωνικό και οικονομικό επίπεδο, οι μαθητές μας που ήδη έχουν εντάξει το ποδήλατο στην καθημερινότητά τους ή άλλοι είναι έτοιμοι να το κάνουν, αν υπήρχαν οι προϋποθέσεις ? δηλαδή ασφάλεια στους δρόμους με τη μορφή υποδομών ? χιλιάδες καθημερινές μετακινήσεις θα γίνονταν με το ποδήλατο αντί για κάποιο μηχανοκίνητο μέσο.

Τα οφέλη για την πόλη τεράστια: οικονομικά, περιβαλλοντικά, υγείας, ασφάλειας στους δρόμους.

Τι μένει;

Η απόφαση.

Θα την πάρει κάποιος;

Ευτυχώς, δράσεις όπως αυτή είναι εδώ για να μας θυμίζουν πως οι μαθητές ? πολίτες θέλουν.

Μπορούν όμως;

Θα το μάθουμε στις 26,27 & 28 Απριλίου 2017 στα πλαίσια του 7ου  Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας που θα φιλοξενηθεί στο 3ο ΕΠΑ.Λ.?ΓΕ.Λ. Πάτρας.

Άλλες πληροφορίες

Λογισμικό Movie Maker-Gimp-AutoCad-3DMax -YouTube downloader-PowerPoint

Ιστοσελίδα έργου ή αποθήκευση πρωτότυπου

ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ( Εικόνα )