«ΕΥΕΛΙΚΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ»

12.000 κιλά πλαστικά καπάκια συγκέντρωσαν μετά από οργανωμένη στόχευση και μαζική προσπάθεια 17.081 μαθητές/τριες,  από 171 σχολεία της Αχαΐας (54 Νηπιαγωγεία, 69 Δημοτικά, 26 Γυμνάσια, 14 Γενικά Λύκεια, 6 ΕΠΑΛ , το ΕΕΕΕΚ Αχαΐας και το ΣΔΕ Αχαίας). Με την αμέριστη στήριξη των εκπαιδευτικών και των γονέων κατά την διάρκεια των 7 τελευταίων μηνών του προηγουμένου σχ. έτους, κατορθώθηκε να συγκεντρωθούν τόσα πολλά κιλά πλαστικών πωμάτων.

Με μεγάλη επιτυχία έγινε την Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου 2016, η εκδήλωση βράβευσης των σχολείων που συμμετείχαν στη δράση «Ευέλικτα καπάκια».

Από την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση βραβεύτηκαν τα σχολεία:

Δημοτικά σχολεία:

1ο Βραβείο: Δ.  Σχ.  Σκιαδά (330κ ? 11,79 κ/μ)

2ο Βραβείο: 55ο Δ. Σχ. Πάτρας (250κ)

3ο Βραβείο: 41ο Δ. Σχ. Πάτρας (230κ)

4ο Βραβείο: Δ. Σχ. Βραχναιίκων (202κ)

5ο Βραβείο: 34ο Δ. Σχ. Πάτρας (200κ)

Νηπιαγωγεία:

1ο Βραβείο: Νηπιαγωγείο Λουσικών (245 κ – 11,67 κ/μ)

3ο Ειδικό Νηπιαγωγείο Πάτρας (105κ ? 17,5 κ/μ)

2ο Βραβείο:  15ο Νηπιαγωγείο Πάτρας (110κ)

3ο Βραβείο: Νηπιαγωγείο Κουλούρας Αιγίου (102κ)

4ο Βραβείο: Ιδ. Νηπιαγωγείο «Χριστοπούλου Ελένη-Ειρήνη» (100κ)

5ο Βραβείο:  70ο Νηπιαγωγείο Πάτρας (94κ)

Ειδικά Βραβεία:

Δ. Σ. Ζήριας (8,18κ/μ), Δ. Σ. Σανταμερίου (2,83κ/μ), Δ. Σ. Μετοχίου (2,67κ/μ), Δ. Σ. Άρλας (2,12κ/μ), Νηπιαγωγείο Καμινίων (2,95 κ/μ), Νηπιαγωγείο Ροδοδάφνης (2,95κ/μ), Νηπιαγωγείο Νιφορεΐκων (2,69κ/μ), 36o Νηπιαγωγείο Πάτρας (2,50κ/μ), Νηπιαγωγείο Νικολεΐκων (2,38κ/μ), 2ο Νηπιαγωγείο Οβρυάς (2κ/μ)

Από  τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση βραβεύτηκαν τα σχολεία:

1ο Βραβείο: Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Αχαΐας (500κ)

ΓΕΛ Δεμενίκων (500κ)

2ο Βραβείο: 18ο Γυμνάσιο Πάτρας (238κ)

3ο Βραβείο: 4ο ΕΠΑΛ Πάτρας  (150κ)

4ο Βραβείο:  Πειραματικό Λύκειο Πάτρας (120κ)

5ο Βραβείο: 11ο Γενικό Λύκειο Πάτρας (100κ)

Ειδικά Βραβεία:

Γυμνάσιο Κλειτορίας (1,2 κ/μ),  Γυμνάσιο Ακράτας (1 κ/μ), ΣΔΕ/Τμήμα Αγ. Στεφάνου (0,8 κ/μ), Γυμνάσιο Λάππα (0,7 κ/μ)

Η Ειδική Επιτροπή, που συγκροτήθηκε για να συντονίσει τη δράση, ανταποκρινόμενη στα αιτήματα των σχολείων διέθεσε το  χρηματικό ποσόν που συγκεντρώθηκε στα παρακάτω σχολεία::

• Ειδικό Δημοτικό Σχολείο/Φάσμα Αυτισμού (αναπηρικό αμαξίδιο, κρεβάτι φυσιοθεραπείας, στρώματα μασάζ, αποσπώμενοι δίσκοι φαγητού),
  • Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Πάτρας  (Αναπηρικό αμαξίδιο)
  • Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Αιγίου (Αναπηρικό αμαξίδιο)
  • Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο & Λύκειο Πάτρας (Κρεβάτι φυσιοθεραπείας)
  • 18ο Γυμνάσιο Πάτρας (Επισκευή ακουστικών βαρηκοΐας) και στην
  • Π.ΟΜ Α.ΜΕ.Α Δυτ. Ελλάδας & Ιονίων Νήσων (Αναπηρικό αμαξίδιο)

Την εκδήλωση συντόνισαν οι Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας / Τμήματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, σε άμεση συνεργασία με τους «Gefyristas», (ομάδα εθελοντισμού ενεργών πολιτών). και την Πανελλήνια Ομοσπονδία Ατόμων με αναπηρία (Π.ΟΜ. ΑΜΕΑ) Δυτικής Ελλάδας και Ιονίων Νήσων.

Συγχαίρουμε όλα τα σχολεία που συμμετείχαν και κατάφεραν να μετατρέψουν 12 τόνους άχρηστου πλαστικού σε χρηστικά αντικείμενα.

Ευχαριστούμε όλους όσους μέχρι τώρα συμμετείχαν και ιδιαίτερα τη «ΓΕΦΥΡΑ A.E» για την ολόπλευρη  υποστήριξη της.

Η δράση έχει διαρκή χαρακτήρα, συνεχίζεται από? χτες, έχει διαφανείς διαδικασίες και δένει όλο και περισσότερα σχολεία στην κοινή προσπάθεια για ένα καθαρότερο περιβάλλον με κοινωνική ευαισθησία.

Οι Υπεύθυνες Περιβαλλοντικής Εκπ/σης

Σακοβέλη Πηνελόπη & Παπαϊωάννου Ιωάννα